4Tuning
Filme
Scurt Metraje
Stiri Online
Anunturi de la forum
Cautare
Sustine-ne
Contact
Regulament
Editare profil
Mesajele proprii
Seriale
Ciocolată de casă

Conectare

Mi-am uitat parola


Ciocolată de casă R0Y0A
Fa-ti cont logheaza-te si posteaza ... Poti raspunde la orice subiect doresti cu contul tau official !
Vrei sa dezbati, ai o problema poti deschide un topic nou !
CONECTEAZA-TE PENTRU A DISPAREA ACEST MESAJ !!!
INREGISTREAZA-TE sau CONECTEAZA-TE
X


Ciocolată de casă 555015_476819839039988_1523718949_n
Ciocolată de casă Befunk11



tmfdbx

tmfdbx
Membru fidel
Membru fidel
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]





Ingrediente


  • 150 ml apă
  • 400 gr zahăr
  • 100 gr unt topit și răcit
  • 250 gr lapte praf (neîndulcit)
  • 50 gr cacao
  • 1 esență vanile (sau 1 esență rom)
  • Alune de pădure (sau alune, nuci puțin prăjite, migdale, stafide etc.)

Preparare


  1. Laptele praf îl amestecăm cu cacaoa și eventula îl puteți cerne ca să fie mai fin.
  2. Punem apă la fiert cu zahărul. Amestecăm până se dizolvă zahărul. Când începe să fiarbă siropul va face o spumă albă. Din acest moment în funcție de cât fierbeți siropul așa va ieși ciocolata. Dacă o vreți mai moale și „cauciucoasa” faceți un sirop subțirel. Dacă vreți o ciocolată fărâmicioasă faceți un sirop gros, ca mierea aproape. Ca să vedeți cum e siropul luați cu o linguriță și treceți cu degetul pe spatele ei. Veți simți cât de lipicios e și care e consistența.
  3. Când siropul e gata, stingem focul și adăugăm laptele praf în câteva tranșe, până se omogenizează bine. Adăugăm untul și esența și amestecăm bine.
  4. Punem repede compoziția într-o tavă unsă cu unt și o nivelăm cu dosul unei linguri pe care o înmuiem frecvent în apă rece, apoi presărăm deasupra alunele. Să le apăsați, să intre bine în ciocolată.
  5. După ce s-a răcit dați la frigider până se întărește. Dacă ați făcut siropul subțire va trebui să o lăsați peste noapte să se întărească, dacă însă ați făcut siropul gros va dura doar 2-3 ore până să o puteți tăia.
sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Ultima editare efectuata de catre tmfdbx in Joi Feb 09, 2012 1:38 am, editata de 1 ori

Gorlan

Gorlan
Membru cu experienta
Membru cu experienta
Arata bine Nu Numai dau pe la gastronomie ca deja salivez :)

Roberţuţ


Membru fidel
Membru fidel
vreau si eu :((

Continut sponsorizat


Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

http://www.hitwebcounter.com/htmltutorial.php
WebPage Visits 11.13.2017