4Tuning
Filme
Scurt Metraje
Stiri Online
Anunturi de la forum
Cautare
Sustine-ne
Contact
Regulament
Editare profil
Mesajele proprii
Seriale
Stiati ca...?

Conectare

Mi-am uitat parola


Stiati ca...? R0Y0A
Fa-ti cont logheaza-te si posteaza ... Poti raspunde la orice subiect doresti cu contul tau official !
Vrei sa dezbati, ai o problema poti deschide un topic nou !
CONECTEAZA-TE PENTRU A DISPAREA ACEST MESAJ !!!
INREGISTREAZA-TE sau CONECTEAZA-TE
X


Stiati ca...? 555015_476819839039988_1523718949_n
Stiati ca...? Befunk11



+stw.second

+stw.second
Membru nou
Membru nou
... planeta care se aseamana cel mai mult cu Terra este Marte? Pe Marte temperaturile sunt cuprinse intre 20 si – 120 grade Celsius.Tot aici ziua are o durata de 24,6 ore, spre deosebire de cele 24 de ore pe Terra.

... primul joc de tipul cuvintelor incrucisate (cunoscutul rebus) a fost publicat pentru prima data in editia de sambata a ziarului New York World pe 21 decembrie 1913? Jocul a fost creat de jurnalistul Arthur Wynne. Spatiile ce trebuiau completate cu litere/cuvinte au fost dispuse in forma de diamant.

... cel mai mic submarin are numai 620 kg? El a fost creat de Pierre Poulin din Canada. Acest submarin a fost folosit pentru prima data in adancurile lacului Memphremagog din Magog, Quebec, Canada in iunie 2005.

... cel mai rapid paianjen poate atinge incredibila viteza de 1,9 km/ora? Este vorba despre femela adulta apartinand speciei Tegenaria gigantea, un paianjen de mari dimensiuni din America de Nord. In numai 10 secunde acest paianjen se poate deplasa pe o distanta de 33 de ori mai mare decat lungimea propriului corp.

... cel mai vechi lac se gaseste in Rusia? Lacul Baikal din Siberia are o vechime cuprinsa intre 20 si 25 milioane de ani. Lacul s-a format intr-o crapatura a scoartei terestre si are o cantitate de apa mai mare decat cea formata din apa tuturor lacurilor de mari dimensiuni din America de Nord. Crapatura in care s-a format inca are efecte asupra lacului, acesta marindu-se cu 2 cm in fiecare an.

... cea mai inalta sculptura in ciocolata a fost realizata de patiserul francez Alain Roby. Sculptura infatisa trei cladiri importante din lume (Rockefeller Center, Empire State Building si Chrysler Building). Sculptura ce masura peste 6 metri a fost expusa intr-un magazin de jucarii din New York in octombrie 2006.

... cea mai grea lamaie a fost culeasa in 2003 de Aharon Shemoel din gradina sa din Kefar Zeitim, Israel? Fructul cantarea mai mult de 5 kg.
Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Juvenille

Juvenille
Membru fidel
Membru fidel
Ai putea pune un titlu mai referitor, daca imi trebuia de exemplu cum le gaseam?Nu
PS: Vad ca ai fost banat. Nu Nu cred ca mai ai cum sa raspunzi Nu

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

http://www.hitwebcounter.com/htmltutorial.php
WebPage Visits 11.13.2017