4Tuning
Filme
Scurt Metraje
Stiri Online
Anunturi de la forum
Cautare
Sustine-ne
Contact
Regulament
Editare profil
Mesajele proprii
Seriale
Reţetă tiramisu originală

Conectare

Mi-am uitat parola


Reţetă tiramisu originală R0Y0A
Fa-ti cont logheaza-te si posteaza ... Poti raspunde la orice subiect doresti cu contul tau official !
Vrei sa dezbati, ai o problema poti deschide un topic nou !
CONECTEAZA-TE PENTRU A DISPAREA ACEST MESAJ !!!
INREGISTREAZA-TE sau CONECTEAZA-TE
X


Reţetă tiramisu originală 555015_476819839039988_1523718949_n
Reţetă tiramisu originală Befunk11



tmfdbx

tmfdbx
Membru fidel
Membru fidel
Ingrediente:


  • pișcoturi: 24 bucăți;
  • mascarpone: 500 gr;
  • ouă: 5;
  • cacao neagră;
  • cafea;
  • coniac;
  • zahăr: 7 linguri;
  • fulgi de ciocolată rasă: 3 linguri.
(porţii: 6, timp de preparare: sub 30 de minute)

Mod de preparare:


Se separă ouăle.
Se bat albușurile spumă.
Se bat separat gălbenușurile cu zahărul, adăugându-se esență de rom până se fac cremă. Se face separat cafeaua (espresso).
Se răcește cafeaua.
Se încorporează crema de gălbenușuri cu brânză mascarpone și apoi și albușurile de ou bătute spumă. Este recomandat să se folosească o paleta pentru încorporat amestecurile la final.
Se face amestecul lichid din cafea și coniac (cine are, va pune și vin de Marsala).
Se pune într-o tavă cu pereți mai înalți, se pune un strat de pișcoturi date prin cafea (înmuiate pe ambele părți), apoi un strat de cremă, apoi iar un strat de pișcoturi înmuiate în cafea, apoi ultimul de cremă. Se pudrează la final cu o sită cu cacao neagră și cu fulgii de ciocolată (ciocolată neagră rasă).
Se dă la rece pentru minim 5 ore.
Este absolut un deliciu!

TIPS:


  1. La final încorporați amestecurile (albușul de ou bătut, gălbenușurile și cremă de mascarpone) cu o paletă, nu cu mixerul pentru că se fluidizează prea tare crema finală.
  2. Nu folosiţi altceva decât brânză mascarpone!
sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eeeei, acum cine îmi face si mie un tiramisuuu? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Maw

Maw
MODERATOR
Eu mananc cam mereu , mama mea face prajituri bune :)

tmfdbx

tmfdbx
Membru fidel
Membru fidel
mama face paste de toate felurile genial de bune si prajituri, da' printre prajiturile care chiar le face bine nu se numara si tiramisu Nu) deci acum ca v-am dat reteta se ofera cineva sa faca si sa ne scoata la o prajitura?:>:>

Tryfoita

Tryfoita
Membru cunoscator
Membru cunoscator
Maicamea a loat locul 2 pe judet la gadit aja ca nu ma chinui eu singur sami fac:D

Shiha

Shiha
Membru nou
Membru nou
Mama a vrut sa devina cofetar, deci face prajituri foarte bune si mereu o pisez la cap sa faca tiramisu. Ea pune si esenta de migdale, incercati:) iese mult mai bun.

Roberţuţ


Membru fidel
Membru fidel
deja mie foame

Duffy

Duffy
Membru fidel
Membru fidel
Pai..ce sa zic si mama mea se pricepe foarte bine dar dezavantajul este ca ii e cam sila,dar cand le face ,le face de iti lasa gura apa Nu

Continut sponsorizat


Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

http://www.hitwebcounter.com/htmltutorial.php
WebPage Visits 11.13.2017